fbpx
 

Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama

Kıbrıs Dijital > Blog  > Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama
Kidi Blog Kapak son

Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama

Son dönemde tüm dünyada olduğu gibi Kıbrıs’ta dijital pazarlama sektörü gelişimini aralıksız sürdürüyor. Ürün ve hizmet tanıtımlarının dijital ortamda yapılmasını sağlayan ve geniş bir tanıma sahip olan dijital pazarlama internetin yaygın olarak kullanılması ile anlam değiştirdi.

İnternet erişiminin olduğu her yerde hedef kitleye ulaşmak ve her alanı reklam ya da satış stratejisi olarak kullanmak dijital pazarlama sektöründe geçerlidir.

Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama Önemli Mi?

Küçük bir ada ülkesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde e-ticaretin her geçen gün artması dijital pazarlamaya olan ihtiyacı ortaya koyuyor. Bundan dolayı Kıbrıs’ta dijital pazarlama önemli bir yer edinirken çok daha fazla potansiyel müşteriye ve doğru kitleye hızlı ve etkili ulaşma imkanı sağlıyor.

Dijital pazarlama tekniği ile hazırlanan reklamın performansı net şekilde ölçülebilir aynı zamanda direkt olarak spesifik bir kitleye hitap etme ve potansiyel müşteriler ile iletişim kurma imkanı elde edilir.

Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama Mantığı

Son dönemde yapılan birçok araştırma sonucu 16 ila 74 yaş arasındaki insanların internet kullanım oranının yüzde 80’lere ulaştığı yönündedir. Evden internete erişim imkanın da rakam yüzde 90’ları aşmıştır durumdadır.

İstatistikler dikkate alındığında dijital pazarlamanın önemi ve ne işe yaradığı ile ilgili net bir düşünce ortaya çıkmaktadır. Kıbrıs’ta dijital pazarlama mantığında istatistiklere bakmak her zaman vardır.

İyi bir dijital pazarlama için sonuç ölçülebilir olmalıdır ayrıca mobil geniş bant bağlantısı ile internete erişim oranının yüzde 90’larıa dayanması dijital pazarlamanın önemini ortaya koyan bir başka veri olarak karşımıza çıkar.

Geleneksel Pazarlamadan Farkı Nedir

Pazarlama sektöründe kullanılan yöntemler de bir sınırı yoktur herkes kendine özel bir strateji yaratabilir. Önemli olan stratejinin geri dönüşüm ve potansiyel müşteri üzerinde etkisidir.

Ondan dolayı pazarlama yöntemlerinin her geçen gün geliştiği ve değiştiği gözlemlenir. Değişim ve gelişim genellikle dijital pazarlama teknikleri olarak karşımıza çıkar. Kıbrıs’ta dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama arasında ciddi farklar bulunmaktadır.

 • Maliyet
 • Zaman ve süreklilik
 • İletişim ve etkileşim
 • Hedef kitle erişimi
 • Performans analizi sayılabilecek öne çıkan farklılıklardır.

Dijital Pazarlama Çeşitleri

Hemen her şeyde olduğu gibi internet ortamında yapılan dijital pazarlamanın da alternatifleri bulunmaktadır. Ancak dijital pazarlamayı cazip kılan sınırlarının ve kalıplarının olmayışıdır.

En yüksek fayda sağlayabilmek için dijital pazarlama çeşitleri öne çıkar, bunlar;

 • Arama motoru optimizasyonu kısacası SEO
 • İçerik pazarlaması
 • E-posta pazarlaması
 • Sosyal medya pazarlaması
 • Affiliate Marketing
 • Influencer Marketing
 • Yeniden pazarlama
 • Arama motoru pazarlaması (SEM)
 • Görüntülü reklamlar
 • Viral Pazarlamadır.

Dijital Pazarlama Avantajları

Büyüme hedefi içerisinde olan ve hizmet verdiği sektörde marka haline gelmek isteyen firmaların tercih ettiği dijital pazarlama birçok avantaj sağlar. İlk avantaj firmaların güvenilir ve şeffaf bir ticaret ortamı olduğunu sağlamasıdır.

Alışveriş için harcanan zamanın ortadan kaldırılması, rekabet ortamında firmalara yeni kaynaklara ulaşma imkanı vermesi dijital pazarlamanın sunduğu avantajlar olarak öne çıkar.

Avantajları oldukça fazla olan dijital pazarlama sektöründe itme ve çekme olmak üzere iki strateji uygulanır. Çekme stratejisinde müşteri direk olarak pazarlama içerisinde yer alır, itme stratejisinde ise izni alınmadan müşteriye mesaj gönderilir.

İtme stratejisi çekme stratejisine göre çok daha yüksek maliyet gerektirir ve çoğu kez istenmeyen yani spam olarak ifade edilir. Bu yüzden işletmeler açısından potansiyel müşteri kitlesine göre strateji belirlemek önemlidir.

İşletmeler tarafından dijital pazarlamada kullanılan stratejilerin önemli olmasının diğer nedeni de uygulanan yanlış stratejinin ağır sonuçlar ile karşılaşmaya sebep olmasıdır.

tr_TRTurkish
en_GBEnglish elGreek tr_TRTurkish