fbpx
 

Kıbrıs’ta Sosyal Medya Yönetimi

Cyprus Digital > Blogs  > Kıbrıs’ta Sosyal Medya Yönetimi
Sosyal_medya_yönetimi_kapak_tiny

Kıbrıs’ta Sosyal Medya Yönetimi

Son dönemde Kıbrıs’ta sosyal medya yönetimi daha fazla önem taşımaya başladı. Gelişen teknoloji, veri internetin yaygın olarak kullanılması ile birlikte birçok farklı iletişim kanalı ortaya çıktı. Bu kanallar içerisinde sosyal medya mecraları en popülerler arasında yerini aldı.

Dünya genelinde ortalama 3 buçuk milyar insan aktif olarak sosyal medya kullanıyor bu sayı önemini ortaya koyarken aynı zamanda pazarlama alanında da dikkat çeken bir ortam oluşmasına imkan sağlıyor.

sosyal_medya_yonetimi_gorsel_tiny

Kıbrıs’ta Sosyal Medya Yönetimi Avantajları

Artık sosyal medya platformunda yer almayan insanlar ya da firmalar için yaygın olarak kullanılan cümle “Google arama sonuçlarında yoksan hiç var olmamışsın” cümlesidir. Kıbrıs’ta sosyal medya yönetimi işletmeler açısından birçok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar

 • Yapılan işin pazarlanması
 • Marka bilinirliğinin artırılması
 • Yeni müşteriler kazanılması
 • Rekabet ortamında ayakta kalınması
 • Hedefe daha hızlı ulaşımın sağlanması
 • Zaman ve paradan tasarruf edilmesi olarak sıralanır.

Kıbrıs’ta Sosyal Medya Yönetimi Süreci

Sosyal medya hesaplarının nasıl kullanılacağını, hesaplarda nasıl ve hangi sıklıkla paylaşım yapılacağı ya da kurumsal kimliğin nasıl yansıtılacağının analizini kapsayan süreç sosyal medya yönetimi sürecidir.

Kıbrıs’ta sosyal medya yönetimi kriz halinde işletmelerin ya da kurumların nasıl bir yöntem izlemesi gerektiği konusunu da yöneterek strateji oluşturulmasını sağlar.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

Birçok insan tarafından merak edilen Kıbrıs’ta sosyal medya yönetimi nasıl yapılacağı konusunda atılması gereken en önemli adım hedef kitle belirlemesidir.

Ürün ya da hizmet üreten firmalar öncelikle gelir grubu, cinsiyet, bölge, kişi davranışları, yaş aralığı ve yaşayış şekli gibi birçok kategoriyi değerlendirerek planlama yapmalı.

Hedef kitlesinin belirlenmesi işletmenin doğru kişiye ulaşmasını sağlar. Böylelikle hangi sosyal medya platformunda ve hangi sıklıkta etkili olunabileceği konusunda ilk adım atılır.

Sosyal medya yönetiminde ikinci adım içeriktir, yapılacak olan paylaşımların hedef kitleye ulaşılabilmesi için doğru içeriğin doğru zaman diliminde paylaşılması önemlidir.

Sosyal Medya Yönetimi Önemi

Sosyal medya yönetimi işletmelerin ya da markaların sosyal paylaşım platformlarında tercih edilen sayfa olmasını sağlar. Doğru yönetilmesi halinde kurumların popülerliği artmakla kalmaz aynı zamanda hedef kitlesi genişler ve e-ticaret sitelerinin satış hacmi artar.

Dijital pazarlamanın her geçen gün önem kazanması ile birlikte doğru sosyal medya yönetimi işletmelerin başarı oranına katkı sağlar. İnternetten potansiyel müşterilere erişim sağlayarak ürün ya da hizmetin tanıtılması gerçekleştirilir.

Aynı zamanda doğru bir sosyal medya yönetimi SEO çalışmalarını da olumlu yönde etkiler. Web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması farklı sosyal medya hesaplarında bulunan sayfa haline gelmesi ve takipçi sayısının artması gibi avantajlar sağlar.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

Küçük ya da büyük tüm işletmelerin hedef kitlesi ile iletişim kurması, kendini tanıtması ve 7 gün 24 saat ulaşılabilir olması için büyük bir öneme sahip olan sosyal medya yönetimidir.

Sosyal medya uzmanları tarafından hesap yönetimi yapılırken dikkat edilen konular şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Brief çözümleme
 • Marka ve rakip analizi
 • Dijital Stratejik plan hazırlığı
 • İçerik yönetimi
 • Görsel metin ve tasarımı
 • Reklam yönetimi planlaması
 • Sayfa moderasyonu
 • Sosyal medya raporu hazırlanması.

Sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu hedef kitle ile doğru iletişim kurmaktır. Aynı zamanda kaliteli ilk içerik üretimini sağlamak ve ulaşılır olmak da sosyal medya yönetimi açısından dikkat edilmesi gereken önemli detaylardır. Tüm bu konulara dikkat edilmesi halinde sosyal medya platformlarında başarıya ulaşmak son derece kolaydır.

en_GBEnglish
tr_TRTurkish elGreek en_GBEnglish