fbpx
 

Kuzey Kıbrıs’ta Sosyal Medya

Cyprus Digital > All  > Kuzey Kıbrıs’ta Sosyal Medya
kibris_sosyal_medya

Kuzey Kıbrıs’ta Sosyal Medya

Kuzey Kıbrıs’ta sosyal medya kullanıcılarının büyük bölümü genç erkeklerden oluşuyor. Sosyal medya insanların ürettiği içeriği yayınlayabildiği ve paylaşabildiği bir online ağ olarak hayatımızın her anında. İnsanların hatta birçok kurum ve işletmenin aktif olarak kullandığı sosyal medya platformları hızlı erişim imkanı sağlıyor.

Kullanıcılar kendi ürettikleri içerikleri paylaşabildiği gibi aynı zamanda günlük yaşanan olayları, beğenilen fotoğrafları, dikkat çeken haberleri, en çok okunan makaleleri, insanların herhangi bir konudaki düşüncelerini sosyal medya aracılığı ile paylaşıyor. Dolayısı ile sosyal medya denildiğinde akla gelen ilk şey paylaşım oluyor.

Kuzey Kıbrıs’ta Sosyal Medya Kullanımı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan bir anket çalışmasına göre sosyal medya kullanıcılarının yüzde 61’i erkek, yüzde 39’u kadınlardan oluşuyor. Sosyal medya kullanıcıları en çok fotoğraf ve haber paylaşımı yapıyor ayrıca video ve yer bildirimi paylaşımı da yoğun olarak kullanılıyor.

Yine yapılan araştırmalar Kuzey Kıbrıs’ta sosyal medya kullananların yüzde 95’e yakınının Facebook, yüzde 49’u Twitter, yüzde 45’i Instagram ve yüzde 26’sı yer bildirimi programlarını kullandığını ortaya koyuyor.

Sosyal Medyanın Avantajları

İnternetin yaygın kullanılması ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte sosyal medya insan yaşamında oldukça büyük bir yer edindi. Geleneksel medya platformlarına göre çok daha fazla avantajlı olmasından dolayı sosyal medya mecraları çok daha ağırlıklı tercih edilmeye başlandı.

Sosyal medya kullanımının sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Reklam hedeflemesini net hale getirdi.
 • Daha az reklam bütçesi ile doğru hedef kitlesine ulaşım sağlandı.
 • Sosyal medya birçok insan için gelir kapısı haline geldi.
 • Anlık güncellemesi en önemli avantaj olarak öne çıktı.

Kuzey Kıbrıs’ta Sosyal Medya Reklamcılığı

Gelişimini hala sürdürmeye devam eden sosyal medya platformu üzerinden reklam yapmak isteyen firmaların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Kuzey Kıbrıs’ta sosyal medya reklamcılığı yayılmaya sürdürürken sosyal medyanın kullanıcıları herhangi bir sınırlama uygulaması güçlü ve etkili bir konuma sahip olmasına fırsat sağlıyor.

Kıbrıslıların en çok kullandığı sosyal medya platformları arasında

 • Facebook
 • twitter
 • Instagram
 • YouTube
 • WatsApp
 • Tiktok
 • Lınkedin
 • Foursquare
 • Pinterest
 • Google Plus ilk sırada yer alıyor.

Dünya genelinde insanlarla iletişim ve etkileşim kurmaya imkan sağlayan sosyal medyanın hızı ve kitlesini kullanarak reklam vermek isteyen işletmeler dijital pazarlama alanında kendini geliştirmeye devam ediyor.

Sosyal Medya İle Geleneksel Medya Farkı

Geleneksel medya ve sosyal medya arasındaki en net fark etkileşim ve geri dönüştür. Geleneksel medya için ayrılan reklam bütçesi sosyal medya için çok daha az ancak ulaşılmak istenen kitle sayısı çok daha fazladır.

Bunun yanı sıra doğru tasarım ve içerik, yapılan paylaşım sayısı, kolaylıkla değiştirilebilir veya silinebilir olması sosyal medya ile geleneksel medya arasında öne çıkan farklardır.

Bunlara ek olarak aynı zamanda sosyal medya üzerinden hedef kitleye tüm dünya genelinde ulaşabilmek oldukça kolay. Üstelik yapılan çalışmaların adım adım incelenmesi ve analiz edilmesi çok daha hızlı ve basittir.

Sosyal Medya Takibi

Kuzey Kıbrıs’ta sosyal medya kullanıcıları platformları takip edebilmek için öncelikle bir mail adresine sahip olmak zorundadır. Mevcut mail adresi ile herhangi bir sosyal medya mecrasında kayıt işlemi oluşturmak hızlı ve pratik şekilde tamamlanır. Ardından yakın çevre ile başlayan takipler ve davetiye gönderimleri sonrasında paylaşımlar ve gönderilerde artış yaşanır. Ülkede sosyal medya kullanımı her geçen gün daha yaygın hale gelmektedir.

en_GBEnglish
tr_TRTurkish elGreek en_GBEnglish