fbpx
 

Kıbrıs Ajans

Kıbrıs Dijital > Genel  > Kıbrıs Ajans
Kıbrıs Ajans

Kıbrıs Ajans

Kıbrıs Ajans

Ajans Nedir?

Ajans, sözlük anlamı olarak görevi haber alıp iletmek olan kuruluş olarak geçse de bu biraz sınırlı bir tanımdır. Ajansın tanımı yıldan veya dönemden döneme göre değişkenlik göstermektedir. Ajansın 1950’li yıllarda ne ifade ettiğini söyleyecek olursak ‘’aktif olarak çalışma’’ anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Bu kelime biraz daha eskiye gittiğimizde farklı bir anlamda kullanılıyordu. Örneğin  1670’li yıllarda , “güç kullanma’’ veya ‘’etki yaratma’’ olarak kullanılıyordu. Kıbrıs Ajans kelimesi, agentia kelimesinden türemiş olup, isim haliyle agentem olarak kullanılıyordu. Bu kelimeler de; etkili veya güçlü anlamlarını taşıyordu.  Daha yakın tarihe tekrar dönecek olursak 1861 yılında yeni bir anlam kazandı. Bu anlam; “Bir işin, başkası tarafından uygulandığı, yapıldığı şirket’’ olarak sözlüğe kazanıldı. Ajansın kelime anlamını bu kadar derin verdikten sonra günümüzde ajansın ne ifade ettiğini açıklamamız gerekiyor. Ajansın birçok alana ayrıldığını söylememiz gerekiyor. Bunlar;

Reklam ajansı,

-Modellik ajansı,

-Haber ajansı.

Reklam Ajansı Nedir?

Reklam ajansı, adından da anlaşılacağı üzere reklam üzerine kurulmuş ajanslardır. Günümüzde gelişen teknolojiyle ve kapitalizm ile birlikte reklamlar bir hayli önem kazanmıştır. Sürekli üreten bir toplum, sürekli tüketimi de beraberinde getirir. Tüketimi arttıran yegane şey ise reklamlardır. Reklamları; televizyonlarda, dışarıdaki panolarda, internette veya sosyal medyada görmeniz mümkündür. Bu reklamları düzenleyen, satıcının daha çok satış yapmasını sağlayan kuruluşlara verilen isim reklam ajansıdır. Reklam ajansının işi üreticinin ürününü dışarıdan bir gözle bakarak, nasıl daha iyi tanıtabileceğiyle ilgilenir ve bunun üzerinde çalışır. Satıcının sattığı ürünü daha iyi satması için senaryolar, animasyonlar, panolar, sloganlar veya grafikler hazırlar. Buradaki amaç, satıcının ürünlerinin reklamının en iyi şekilde yapılmasıdır. Reklam ajansının tarihçesine baktığımızda ise 1786’ya uzanıyor. Kapitalizmin göbeği Londra’da ilk reklam ajansı açılıyor. O günden bu güne kadar ise sayısı giderek artmaktadır. Biz de Kıbrıs Ajans olarak günümüzde açılmış olan en kaliteli reklam ajanslarından biriyiz. Ürününüzün en iyi şekilde reklamının yapılmasını istiyorsanız Kıbrıs Ajans ile iletişime geçebilirsiniz.

Modellik Ajansı Nedir?

Modellik ajansı; kıyafet, tasarım ve benzeri insan bedeni üzerinde sergilenecek şeylerin sergilenmesi için açılmış olan bir şirkettir. Ajansın içinde bulunan modeller yani daha genel terim ile açıklayacak olursak mankenler, üretilmiş olan giysi sektöründen giyeceklerin sergilenmesinde yardımcı olurlar. Üretilmiş olan herhangi bir kıyafet, mankene giydirilir ve çekimleri yapılır. Yapılmış olan çekimler, kıyafetin reklamı yapılması için kullanılır. Bu tür model mankenlerin çalıştığı şirketlere modellik ajansı denilmektedir.

Haber Ajansı Nedir?

Haber ajansı, ajans sektörünün ilk çıkış noktasıdır. Türkiye’de kurulmuş ilk resmi haber ajansı, Anadolu Haber Ajansı’dır. Bizzat Atatürk tarafından 6 Nisan 1920 yılında kurulmuştur. Peki haber ajansları ne işe yarar? Esasında haber ajansları, yazının başında yaptığımız ajansın tanımıdır. Yani en başta yaptığımız ajans tanımı, genel olarak haber ajansını kapsamaktadır. Haber ajansı, ülkedeki gelişmeleri, olayları, cezaları yani ülkede olan dikkate değer her şeyi  toplayan ve yayınlayan kuruluşlardır. Televizyonu saat akşam yedide açtığınızda birçok haber yayını görürsünüz. Bu haber yayınlarının yapıldığı şirketler haber ajanslarıdır. Haber ajanslarının çalışanları oldukça geniştir. Haber ajansı içerisinde spiker, gazeteci, yazar, kameraman, editör ve benzeri çalışanları barındıran bir yayın şirketidir.

Ajansa İhtiyacım Var, Ne Yapmalıyım?

Yapacağınız işten dolayı veya başka sebeplerden dolayı ajansa başvurmaya ihtiyacınız olabilir. Çünkü ajanslar hem hizmet bağlamında hem de işveren bağlamında oldukça zengin kuruluşlardır. Herhangi ihtiyaca bağlı aramalarınızda dilerseniz Kıbrıs Ajans ile iletişime geçebilirsiniz.

tr_TRTurkish
en_GBEnglish elGreek tr_TRTurkish